Blokady parkingowe

Blokady parkingowe

10 stycznia 2020

Blokady parkingowe są urządzeniami, które zabezpieczają określoną przestrzeń lub opłacone miejsce postojowe przed wjazdem nieupoważnionych pojazdów. Założenie blokady to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy mieć pewność, że zawsze uda nam się zaparkować np. blisko domu. Jakie są rodzaje blokad, kto może założyć blokadę i kto musi udzielić zgody na ich montaż?

Blokady parkingowe – rodzaje

Blokady parkingowe najczęściej występują w formie:

  • Odbojnic, czyli zapór montowanych na stałe. Są one wmurowane lub przykręcone do podłoża, nie można ich samodzielnie złożyć i służą do trwałego zablokowania możliwości parkowania.
  • Składanych zapór, np. w postaci słupka, tzw. choinki czy motyla. Takie blokady zabezpieczone są zamkiem lub kłódką.

Jak legalnie założyć blokadę parkingową?

Blokady parkingowe wykorzystywane są nie tylko przez osoby prywatne. Takie rozwiązanie stosują również właściciele firm, hoteli, pensjonatów czy innych obiektów – aby zapewnić miejsce parkingowe swoim gościom. Jak wygląda założenie blokady parkingowej w świetle prawa?

Blokady parkingowe na własnym terenie

O tym, czy można legalnie postawić blokadę parkingową, decyduje właściciel lub zarządca terenu. Jeśli chcesz postawić zaporę na własnym terenie, wystarczy, że kupisz i zamontujesz atestowane urządzenie. Wyjątek stanowią tu drogi – blokady parkingowe nie mogą być montowane na drogach, nawet jeżeli drogi te są częścią prywatnego terenu. Musisz również pamiętać, że blokady nie mogą stanowić przeszkody dla służb miejskich.

Zamontowanie blokady parkingowej na terenie miasta lub wspólnoty mieszkaniowej

Istnieje możliwość zamontowania blokady parkingowej na terenie, który należy do miasta. O stosowne pozwolenie należy wówczas zwrócić się do zarządu gminy.

Jeżeli mamy wykupione miejsce parkingowe na terenie należącym do wspólnoty mieszkaniowej, nie jest to jednoznaczne z tym, że możemy postawić blokadę parkingową – zgodę na montaż musi wydać wspólnota.

Nielegalna blokada

Montując zaporę bez zgody, zarządca terenu ma prawo usunąć ją bez ostrzeżenia, a także wezwać odpowiednie służby, które mogą nałożyć na nas mandat w wysokości do 500 zł.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: