Oznaczenia BHP i przeciwpożarowe w hotelach

Oznaczenia BHP i przeciwpożarowe w hotelach

7 kwietnia 2022

Hotele są miejscami dość szczególnymi, ponieważ spotyka się w nich kilka rodzajów aktywności, których dotyczą rozmaite przepisy BHP. Ze względu na stopień komplikacji, związany z tym że hotele i inne miejsca oferujące noclegi mają bardzo różne oferty, nie stworzono odrębnych przepisów dotyczących oznaczeń BHP w hotelach.

Choć podstawową działalnością hotelu jest udostępnianie gościom miejsc noclegowych, to oprócz tego w grę wchodzi zazwyczaj prowadzenie restauracji, sprzątanie a niekiedy również parking podziemny, klub fitness czy basen.

Lista kontrolna

BHP w hotelu

BHP, warto podejść do spawy tak, jakby przeprowadzało się w hotelu kontrolę. Najlepiej zacząć od sporządzenia listy kontrolnej, która da nam pojęcie o tym, co wymaga oznaczenia w danym obiekcie. Lista taka musi być szczegółowa i odzwierciedlać aktualny stan prawny, w odniesieniu do danego obiektu.

Różnica w przygotowaniu takiej listy będzie jednak polegała na tym, że oznaczymy na niej te spośród wymagających oznaczenia miejsc i przedmiotów, które występują w danym hotelu. Taka lista nie musi być długa, ale zależnie od wielkości obiektu najprawdopodobniej będzie rosła.

Oznaczenia BHP w hotelu dotyczące ewakuacji

Jak oznaczyć wyjście z budynku?

Jednym z najważniejszych oznaczeń w hotelu, wymaganych przez przepisy BHP jest właściwe wskazanie wyjść ewakuacyjnych. Trzeba zwrócić uwagę na to by rozróżnić wejście prawostronne i lewostronne. Podobnie ma się sprawa z oznaczeniem drogi do wyjścia ewakuacyjnego. Oznaczenia BHP wskazujące drogę są bardzo szczegółowe. Rozróżniamy następujące kierunki do wyjścia ewakuacyjnego:

Oprócz tego osobno funkcjonują oznaczenia schodów, zakrętów i samych wyjść.

W przypadku większych budynków wymagane jest wskazanie i odpowiednie oznaczenie miejsca zbiórki do ewakuacji. Podobnie trzeba oznaczyć miejsce zbiórki dla osób niepełnosprawnych, jeżeli obiekt przewiduje osobny punkt właśnie dla takich gości.

Oznaczenia BHP okien i drzwi

Niektóre budynki posiadająca wyższych kondygnacjach okno ewakuacyjne z drabiną. Oczywiście ono również musi być oznaczone, podobnie jak okno ratunkowe, do którego może podjechać wóz ratowniczy. Osobne oznaczenie posiada miejsce, w którym znajduje się drabina ewakuacyjna.

Oznaczenia wymagają również wszelkie niestandardowe sposoby zamykania lub otwierania drzwi w hotelu. Jeżeli trzeba przekręcić gałkę, należy wybrać oznaczenie pokazujące kierunek, w którym się ona obraca – w lewo lub w prawo. Podobnie ma się rzecz odnośnie otwierania drzwi pchając w prawo lub w lewo i ciągnąc w prawo lub w lewo, jak i w przypadku drzwi przesuwanych.

Inne ważne punkty

Bezpieczenstwo w hotelu

Odpowiednie oznaczenie musi mieć również punkt pierwszej pomocy medycznej. Wprawdzie takie punkty znajdują się raczej we większych obiektach, ale jeżeli są, wymagają odpowiedniego oznaczenia. Podobnie jest w przypadku punktów, w których znajdują się takie rzeczy jak apteczki pierwszej pomocy czy medyczna torba przenośna.

Jeżeli na terenie obiektu znajdują się ujęcia wody zdatnej do picia, należy je oznaczyć, wskazując w ten sposób gościom hotelowym, że można z nich bezpiecznie korzystać.

Nie tylko BHP

Pełen obraz oznakowania w hotelu wyłoni nam się dopiero kiedy do zagadnień związanych z BHP dodamy jeszcze kwestie zabezpieczenia przeciwpożarowego. Kierunki ewakuacji przydadzą się oczywiście w razie pożaru, ale istotne jest też właściwe oznakowanie miejsc składowanie sprzętu gaśniczego.

Jednym z najważniejszych oznaczeń przeciwpożarowych jest oczywiście wskazanie miejsca, w którym znajduje się gaśnica. Jeżeli dostęp do gaśnicy, koca gaśniczego czy hydrantu wewnętrznego chroniony jest szybą, należy zwrócić uwagę, żeby znalazło się na niej oznaczenie informujące o możliwości zbicia szyby w razie konieczności.

Powyższa lista nie wyczerpuje oczywiście wszystkich możliwości, w których można wykorzystać wymagane przez przepisy BHP znaki. Hotel prowadzący restaurację będzie wymagał dodatkowego oznaczenia w kuchni i części dla gości. Podobnie wygląda sprawa w części wypoczynkowej obiektu. Jednak sporządzenie listy kontrolnej według podobnych jak powyżej schematów powinno pomóc w dokładnym ustaleniu wszystkich miejsc, które wymagają oznakowania.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: