Oznakowanie poziome dróg i parkingów – jakie powinno spełniać wymagania i kryteria?

Oznakowanie poziome dróg i parkingów – jakie powinno spełniać wymagania i kryteria?

31 maja 2022

Znaki drogowe pionowe i poziome wyrażają zakazy, nakazy i inne ustalenia dotyczące organizacji ruchu. Ułatwiają poruszanie się po drogach i wpływają na poprawę bezpieczeństwa. Znaki poziome malowane są specjalnymi farbami na jezdni, mogą mieć formę linii, strzałek i różnych symboli.  Jakie wymagania powinno spełniać oznakowanie poziome dróg? Gdzie jeszcze przydają się znaki poziome?

Zarówno oznakowanie poziome, jak i pionowe stosowane na drogach musi spełniać określone kryteria (wymiary, kształt, kolorystyka itp.). Szczegółowe wymagania dla znaków oraz warunki umieszczania ich na drogach określają znaleźć można w załącznikach do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń BRD.

Jaką funkcję spełniają znaki poziome na drodze?

Poziome znaki drogowe umieszcza się, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu i innych osób znajdujących się na drodze, usprawnić ruch pojazdów i ułatwić korzystanie z dróg. Znaki w postaci namalowanych na jezdni linii, napisów, strzałek lub innych symboli mogą występować samodzielnie lub ze znakami pionowymi. Umożliwiają przekazywanie kierującym pojazdami informacji o przyjętym sposobie prowadzenia ruchu, nawet w miejscach, gdzie zastosowanie innego rodzaju oznakowania byłoby niewystarczające lub niemożliwe. Co ważne, w przepisach nie znajdziemy zapisu, który rodzaj oznakowania jest nadrzędny – znaki poziome są tak samo ważne jak znaki pionowe.

Jaka funkcje spelaniaja znaki poziome na drodze?

Oznakowanie poziome stosuje się nie tylko na skrzyżowaniach i drogach publicznych. Można się z nim spotkać również w innych miejscach, np. na parkingach, a także na drogach i placach zakładowych.

Oznakowanie poziome – jakie znaki drogowe maluje się na jezdni?

Oznakowanie poziome może przybierać różne kształty i pełnić różne funkcje. Wyróżniamy:

  • znaki podłużne,
  • znaki poprzeczne,
  • strzałki,
  • znaki uzupełniające,
  • punktowe elementy odblaskowe.

Znaki podłużne (linie drogowe)

W zależności od występujących warunków, na jezdniach stosuje się namalowane równolegle do osi jezdni (lub odchylone od niej pod niewielkim kątem) linie pojedyncze (przerywane lub ciągłe) i podwójne (ciągłe z przerywanymi, ciągłe, przerywane).

Linie pełnią różne funkcje:

·       oddzielają od siebie pasy ruchów (linie segregacyjne),

·       wskazują, w którym miejscu zmiana pasa ruchu jest zabroniona lub dozwolona (linie segregacyjne),

·       wyznaczają krawędzie jezdni (linie krawędziowe).

Znaki poprzeczne

Znaki poprzeczne stosuje się, aby oznaczyć:

·       miejsca przeznaczone do ruchu pieszych i rowerzystów w poprzek drogi (znaki P-10 „przejście dla pieszych” i P-11 „przejazd dla rowerzystów),

·       miejsca wymagające zatrzymania pojazdów (znaki P-12 „linia bezwzględnego zatrzymania – stop”, P-13 „linia warunkowego zatrzymania złożona z trójkątów”, P-14 „linia warunkowego zatrzymania złożona z prostokątów”).

·       miejsca, w których znajdują się Progi zwalniające liniowe (znak P-25 „próg zwalniający”).

Strzałki

Strzałki stosuje się w celu lepszego zorientowania kierujących pojazdami o zasadach korzystania z pasów ruchu, na których się znajdują. Tego typu znaki mogą:

  • wskazywać dozwolony kierunek jazdy z pasa, na którym znajduje się pojazd (strzałki kierunkowe),
  • uprzedzać o konieczności opuszczenia pasa, na którym znajduje się pojazd (strzałki naprowadzające).
Oznakowanie poziome na jezdni

Znaki uzupełniające

Oznakowanie uzupełniające może mieć różne kształty, wymiary i przeznaczenie. Stosowane jest m.in. w celu dopełnienia innych znaków poziomych. W tej kategorii znajdują się następujące znaki:

  • symbole (P-12, P-23, P-24, P-26, P-27),
  • napisy (P-16, P-22),
  • linie przystankowe (P-17),
  • stanowiska i pasy postojowe (P-18, P-19, P-20),
  • powierzchnie wyłączone z ruchu (P-21a, P-21b),
  • symbole znaków pionowych w oznakowaniu poziomym.

Punktowe elementy odblaskowe

Elementy odblaskowe mogą stanowić uzupełnienie oznakowania poziomego podłużnego i poprzecznego lub występować samodzielnie. Ostrzegają, prowadzą i informują kierujących o miejscach i odcinkach dróg szczególnie niebezpiecznych.

Znaki poziome – przykłady

P-14 Linia warunkowego zatrzymania złożona z prostokątów – wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu na skrzyżowaniu, przed przejściem dla pieszych lub przed sygnałem świetlnych, a także miejsce zatrzymania na skrzyżowaniu równorzędnym.

P-23 Rower – oznacza drogę lub jej część, która przeznaczona jest dla ruchów rowerów jednośladowych.

P-24 Miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej – oznacza stanowisko ostojowe dla pojazdu samochodowe uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz dla kierującego pojazdem, który przewozi taką osobę.

P-26 Piesi – oznacza drogę dla pieszych.

P-27 Kierunek i tor ruchu roweru – wskazuje kierującego rowerem tor ruchu roweru na jezdni i określa kierunek jego ruchu.

P-8a Strzałka kierunkowa na wprost – oznacza, że jazda z pasa ruchu, na którym umieszczony jest znak, dozwolony jest tylko w kierunku wskazanym strzałką.

P-8b, P-8d Strzałka kierunkowa w prawo / w lewo

P-13 Linia warunkowego zatrzymania złożona z trójkątów – wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu w celu ustąpienia pierwszeństwa, wynikającego ze znaku A-7.

Oznakowanie poziome parkingów

Znaki poziome służą m.in. do wyznaczania miejsc postojowych. Jakie to konkretnie znaki i jak poprawnie powinny być oznakowane miejsca parkingowe?

Oznakowanie płatnych miejsc postojowych w strefach płatnego parkowania

W miastach pojawia się coraz więcej stref płatnego parkowania. Warto wiedzieć, że miejsca postojowe w takich strefach muszą być odpowiednio oznakowane – znakiem pionowym D-18 i znakiem poziomym P-18, P-19 lub P-20.

Linie i znaki poziome wyznaczające stanowiska postojowe

Znak P-18 „stanowisko postojowe” stosuje się w celu wyznaczenia miejsc postoju na części jezdni i chodnika oraz na wydzielonych parkingach bez ustalonych konstrukcyjnie stanowisk.

Znak P-19 „linia wyznaczająca pas postojowy” stosuje się na drogach w obszarze zabudowanym, aby:

  • wskazać pas przeznaczony do postoju pojazdów przy krawędzie jezdni lub zatoki postojowej,
  • wyznaczyć miejsca postojowe częściowo na jezdni, częściowo na chodniku.

Znak P-20 „koperta” oznacza stanowisko postojowe przeznaczone do wyłącznego użytku przez określonych uczestników ruchu. Tego rodzaju znaki poziome mogą występować z opisem wskazującym, dla kogo przeznaczone jest dane miejsce (np. MPO, POLICJA). Koperta może występować samodzielnie, bez znaku pionowego D-18a „parking  miejsce zastrzeżone).

Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych

Miejsca postojowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych wyznaczają znaki poziome P-18 lub P-20 uzupełnione o symbol P-24 (piktogram przedstawiający osobę na wózku inwalidzkim). Nawierzchnia stanowiska postojowego powinna być pokryta farbą drogową barwy niebieskiej.

Inne znaki poziome

Oprócz oznakowania poziomego, które pełni funkcje znaków drogowych, można spotkać się z całym szeregiem innych znaków tego typu. Przeważnie występują one na placach, parkingach, halach, magazynach czy w strefach ruchu.

·       Na parkingach w centrach handlowych i przed supermarketami często znajdują się miejsca postojowe przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Przeważnie są one umiejscowione bliżej wejścia do sklepu lub wyjścia z garażu na teren galerii handlowej. Do oznaczenia takiego miejsca stosuje się znaki poziome z właściwym piktogramem.

·       Na dużych parkingach mogą być przydatne znaki poziome „WJAZD” / „WYJAZD”, a także strzałki kierunkowe, ułatwiające kierowcom orientację i odnalezienie właściwej drogi.

·       W takich miejscach jak magazyny i hale fabryczne bardzo ważne jest wyznaczenie ciągów komunikacyjnych. Aby ostrzec, że po drodze poruszają się wózki widłowe, można zastosować odpowiednie znaki poziome.

·       Znaki poziome mogą również informować o tym, że dana droga jest drogą pożarową.

·       Szablony cyfr i liter pozwalają nanieść na nawierzchnię placu lub drogi wewnętrznej istotne informacje, dotyczące np. organizacji ruchu, niebezpieczeństw itp.

Jak wykonuje się oznakowanie poziome?

Jak wykonuje sie oznakowanie poziome?

Szablony

Oznakowanie poziome nanosi się na drogi, place, parkingi i inne nawierzchnie m.in. przy pomocy specjalnych szablonów malarskich. Szeroki wybór szablonów znajdziesz na Znakowo.pl. Dlaczego warto zamawiać w naszym sklepie? Oferujemy szablony do znaków drogowych wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego (folii o grubości 0,5 mm). Są one przycinane laserowo, dlatego umożliwiają przeniesienie na powierzchnie bardzo wyraźnych i czytelnych wzorów. Świetnie przylegają do malowanej powierzchni, co może być istotne np. przy nanoszeniu znaków na nierównym podłożu.

Farby drogowe

Farby drogowe przeznaczone do malowania oznakowania poziomego powinny charakteryzować się szeregiem właściwości. Muszą by dobrze widoczne w ciągu całej doby, wyróżniać się wysokim współczynnikiem odblaskowości (także w warunkach dużej wilgotności) i zachowywać minimalne parametry odblaskowości w całym okresie użytkowania. Oprócz tego farby muszą spełniać odpowiednie wymagania dotyczące szorstkości (powinna być zbliżona do szorstkości nawierzchni, na której są umieszczone), okresem trwałości, odpornością na ścieranie, niekorzystne działanie takich substancji jak np. oleje czy rozpuszczalniki, i zabrudzenia. Ważne, by wyróżniały się szybką metodą aplikacji, uwzględniającą wymogi ekologiczne.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: