Prace szczególnie niebezpieczne w 2022 – wykaz, rozporządzenie i przykłady 

Prace szczególnie niebezpieczne w 2022 – wykaz, rozporządzenie i przykłady 

11 maja 2022

Prace szczególnie niebezpieczne to takie, które charakteryzują się występowaniem zwiększonych zagrożeń Prace szczególnie niebezpieczne to takie, które charakteryzują się występowaniem zwiększonych zagrożeń dla zdrowia i życia osób, które je wykonują. Przepisy dotyczące tego rodzaju prac i bezpieczeństwa podczas ich wykonywania znajdują się m.in. w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Prace szczególnie niebezpieczne – definicja, przykłady

Przez prace szczególnie niebezpieczne rozumie się prace, o których mowa w rozdziale 6. rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP, a także prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji. Szczególnie niebezpieczne mogą być również prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach, jeżeli za takie uzna je pracodawca.

Wykaz prac szczególnie niebezpiecznych w 2022

Prace szczegolnie niebezpieczne - przyklady

Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP kwalifikuje następujące zajęcia jako prace szczególnie niebezpieczne:

  • roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe, prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części;
  • prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych;
  • prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych;
  • prace na wysokości.

Warto podkreślić, że nie jest to zamknięty wykaz prac szczególnie niebezpiecznych, a jedynie wytyczne, dzięki którym można poszczególne zajęcia zakwalifikować w ten sposób. Zgodnie z przepisami na pracodawcy spoczywa obowiązek ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych, które występują w zakładzie pracy.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca określa szczegółowe wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych. W szczególności powinien zapewnić:

  • bezpośredni nadzór nad tymi pracami – wyznaczonych w tym celu osób;
  • odpowiednie środki zabezpieczające (w tym środki ochrony indywidualnej);
  • instruktaż pracowników, obejmujący w szczególności imienny podział pracy, kolejność wykonywania zadać, wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach.

Do obowiązków pracodawcy należy także nadzór, aby dostęp do miejsc wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych miały jedynie osoby upoważnione i odpowiednio poinstruowane. Wykonywanie niektórych czynności znajdujących się w wykazie prac szczególnie niebezpiecznych wymaga pisemnego pozwolenia pracodawcy na ich rozpoczęcie, sporządzonego według określonego wzoru.

Prace szczególnie niebezpieczne a obowiazki pracodawcy

Jakie prace można sklasyfikować jako szczególnie niebezpieczne?

Czyszczenie powierzchni, malowanie natryskowe, natryskiwanie cieplne

Czynności wymienione w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r.:

  • czyszczenie powierzchni metodami strumieniowo-ściernymi przy użyciu urządzeń z otwartym lub zamkniętym obiegiem ścierniwa, w strumieniu sprężonego powietrza, wody lub mieszaniny wody i sprężonego powietrza;
  • natryskiwanie lub napylanie powierzchni wyrobami lakierowymi w postaci płynnej lub proszku, przy użyciu urządzeń natryskowych lub napylających;
  • natryskiwanie cieplne powierzchni metali przy użyciu pistoletowych urządzeń łukowych, plazmowych i płomieniowych — w tym naddźwiękowych i detonacyjnych.

Prace gazoniebezpieczne

Prace wymienione w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 28 grudnia 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy budowie i eksploatacji sieci gazowych oraz uruchomienia instalacji gazowych gazu ziemnego:

  • prace w pomieszczeniach i przestrzeniach, w których występuje zagrożenie przekroczenia najwyższego dopuszczalnego stężenia czynnika szkodliwego dla zdrowia ludzkiego lub przekroczenia dolnej granicy wybuchowości czynnika wybuchowego;
  • prace w nawanialniach i w magazynach środka nawaniającego gaz ziemny;
  • prace przy czynnych sieciach gazowych i instalacjach gazu ziemnego;
  • odpowietrzanie, opróżnianie i napełnianie sieci gazowych i instalacji gazowych, w tym metodą próżniową;
  • badanie i czyszczenie tłokiem czynnych gazociągów;
  • prace związane z dehydratyzacją;
  • prace spawalnicze prowadzone w obiektach technologicznych sieci gazowych w strefach zagrożonych wybuchem.

Prace przy przetwórstwie tworzyw sztucznych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 7 czerwca 2002 r. do prac szczególnie niebezpiecznych przy przetwórstwie tworzyw sztucznych zalicza się w szczególności:

  • sporządzanie roztworów z rozpuszczalnikami organicznymi;
  • czyszczenie odpadów tworzyw sztucznych przy pomocy gorącej wody, w tym z detergentami, lub rozpuszczalników organicznych.

Inne przykłady prac szczególnie niebezpiecznych wraz z podstawą prawną

  • Prace wykonywane w pierwszej i drugiej strefie zagrożenia gazowego (rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 14 lipca 2010 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w hutnictwie żelaza i stali).
  • Niektóre prace eksploatacyjne przy urządzeniach energetycznych (rozporządzenie Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych).
  • Doraźne remonty szklarskich pieców hutniczych wykonywane podczas eksploatacji (rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji szkła i wyrobów ze szkła).
  • Prace przy obsłudze amoniakalnych instalacji chłodniczych w zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego (rozporządzenie Ministra Rolnictwa I Rozwoju Wsi z dnia 12 maja 2003 r.).

Środki zabezpieczające pracowników

Prace niebezpieczne - zabezpieczenie prawcownikow

Przy pracach niebezpiecznych pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie środki zabezpieczające. Do ochrony przed zagrożeniami występującymi w miejscu pracy stosuje się środki ochrony indywidualnej, środki ochrony zbiorowej oraz odpowiednie urządzenia ochronne.

Środki ochrony indywidualnej to środki przeznaczone do ochrony pracownika przed czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi, które mogą występować w środowisku pracy pojedynczo lub łącznie. Do ŚOI zaliczamy odzież ochronną oraz środki ochrony kończyn górnych i dolnych, twarzy i oczu, głowy, układu oddechowego, słuchu, a także sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości oraz środki izolujące cały organizm.

Środki ochrony zbiorowej to środki przeznaczone do jednoczesnej ochrony grupy ludzi, w tym pojedynczych osób, przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi pojedynczo lub łącznie w środowisku pracy, będące rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w pomieszczeniach pracy, maszynach i innych urządzeniach.

Urządzenia ochronne to osłony lub urządzenia, które spełniają jedną lub więcej następujących funkcji: zapobiegają dostępowi do stref niebezpiecznych, powstrzymują ruchy elementów niebezpiecznych, zanim pracownik znajdzie się w strefie niebezpiecznej, nie pozwalają na włączenie ruchu elementów niebezpiecznych, jeśli pracownik znajduje się w strefie niebezpiecznej, zapobiegają naruszeniu normalnych warunków pracy maszyn i innych urządzeń technicznych, nie pozwalają na uaktywnienie innych czynników niebezpiecznych lub szkodliwych.

Właściwe oznakowanie

W miejscach, gdzie występują zagrożenia, należy stosować odpowiednie znaki BHP. Oznakowanie może:

  • ostrzegać o konkretnym zagrożeniu (znaki ostrzegawcze),
  • wskazywać pożądany sposób zachowania (znaki nakazu),
  • zabraniać wykonywania czynności i zachowań, które mogą zagrażać bezpieczeństwu (znaki zakazu),
  • przekazywać informacje dotyczące np. lokalizacji sprzętu medycznego (znaki informacyjne).

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: